Fransa’da üretilen bakterili bebek maması 83 ülkeyi kapsıyor!

Ocak ayında Fransa’da tespit edilen bebek mamalarındaki bakteri ve virüs bulunması ile ortaya çıkan skandalın arkasında ülkemizde de bir çok gıda üreticisinin çok umursamaz davrandığı bazı detaylar gizli. 

Habere ulaşmak için tıklayınız

Konuya kendi penceremizden baktığımızda gıda ile temas eden ürünlerin taşınmasında kullanılan hortum ve bağlantı elemanlarının seçimi ve kullanımı oldukça önemli ve uygulama aşamasında dikkat gerektiren bir husustur.

Piyasada GIDA HORTUMU diye satılan birden farklı türde hortum mevcuttur. Kimisi sadece gıdaya uygun hammaddeden üretilirken üretim ortamında sterilizasyondan eser yok. Kimisi daha doğru şekilde üretilirken doğru temizleme proseslerine dayanıklı olamamaktadır. 

Gıda hortumları seçilirken aşadaki tüm husurlar göz önünde bulundurulmalıdır.

  • Kullanılan hammaddenin gıdayla temas edebilir yapıda olması gerekir.
  • Üretim, nakliye ve depolama süreçlerinde diğer ürünlere kıyasla çok daha hassas davranılmalıdır.
  • Gıda hortumları ilk kullanımdan önce, kostik ve buharla temizlenmeden kullanılmamalıdır. Ayrıca her ürün değişiminden sonra ya da ürün bir süre kullanılmayacaksa bu temizlik prosesleri uygulandıktan ve açık uçlar kapatıldıktan sonra muhafaza edilmelidir.
  • Gıda hortumlarının iç yüzeyleri bakterilerin çoğalmasını engelleyecek yapıda olmalıdır.
  • Gıda devrelerinde kullanılacak bağlantı elemanlarının da yıkama sonrasında içinde besin kalacak şekilde girintiler oluşturmayacak yapıda olması gerekiyor.

    Aksi halde girintilerde kalan besinler hortum içinde bekledikçe bakteri oluşumu hızlanıp sonraki ilk kullanımda bir çok sağlık problemine neden olabilir.

Toplum sağlığı ile ilgili çok hassas olan Gıda hortumu seçimi konusunda her türlü soru istek ve önerilerinizi tarafımıza iletebilirsiniz. Ayrıca bize ulaşmanız halinde ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın